Livesport Talk IX

Datová analytika ve službách sportu a mobility

21. 11. 2019
Akce již proběhla
Aspira Business Centre
ukázat na mapě
Vstup zdarma
po registraci

O čem jsme mluvili

Datová analytika pro 130+ aplikací

Naše webové a mobilní aplikace používají měsíčně desítky milionů uživatelů. Analyzujeme jejich chování, zajímavé trendy a spoustu dalších - pro nás užitečných - dat. Tonda vám ukáže, jak řešíme analytiku pro naši flotilu více než 130 aplikací. Vysvětlí, co všechno u nás měříme, vyhodnocujeme a jaké k tomu používáme technologie. A také si povíme o tom, na jaké zajímavé překážky při tom narážíme.

Antonín Kučera

Přednášel: Antonín Kučera

LinkedIn

Tonda nastoupil do Livesportu v roce 2015 jako webový analytik. Aktuálně pracuje jako datový analytik v rámci R&D týmu a podílí se na tvorbě nové BI architektury. Nejraději by všechno automatizoval. Ve volném čase se věnuje rodině a občas ještě fotbalu, který stále aktivně hraje. Poslední dobou se zajímá o využití dat ve sportu, a to především ve fotbale.

Video záznam Prezentace

Se self-service BI do nekonečna a ještě dál

Mít čtyři analytiky ve firmě, která má 40 lidí, je super. Co kdyby ale těch analytiků bylo 40? Co kdyby každý ve firmě měl přístup do databáze, zvládl pracovat s daty a umět si postavit dashboard? Byl by to splněný sen, anebo noční můra? A jde toho vůbec dosáhnout? V Liftagu má k datům přístup úplně každý a Radek vám řekne proč to dělat, proč to nedělat, jak to reálně funguje a taky proč se rozhodli právě pro tenhle přístup a zda s ním budou i nadále pokračovat.

Radek Duha Doležal

Přednášel: Radek "Duha" Doležal

LinkedIn

Radek je Head of BI v Liftagu a spolu se svým týmem pracuje na tom, aby každý ve firmě miloval a používal data. Podílí se na plánech, jak s daty pracovat dál, na návrhu a přípravě nové architektury, prioritizaci všeho, co na BI jde, až po psaní SQL a opravování chyb. Volný čas tráví s rodinou, u filmů nebo zlepšováním se ve skládání Rubikovy kostky.

Video záznam Prezentace

Jak vydolovat cenné informace z obyčejného textu

Pro někoho může být uživatelský feedback nutné zlo, pro nás je to ale důležitý zdroj informací - a tak s ním i zacházíme. Martin vám řekne, jak se snažíme práci se zpětnou vazbou zlepšit, jaké pokusy jsme dělali (a jakých omylů jsme se dopustili) a jak jsme nakonec začali stavět reporting, který umí z těchto textů zajímavé informace vydolovat. Povíme si o tom, co všechno z feedbacku dostáváme a jak to pomocí nástrojů, jakými jsou Firebase, ML, GoogleAPI a PowerBI, přetváříme na data.

Martin Pova

Přednášel: Martin Pova

Martin začínal v Livesportu v roce 2010, kdy tu ještě byla jen malá hrstka sportovních nadšenců, a po osmi letech se do firmy vrátil. Miluje statistiky a rád vymýšlí rozšíření pro všechny sportovní fanoušky, sleduje konkurenční projekty a možnosti na nových trzích. Ve volném čase doplňuje data do naší databáze a užívá si sportovní přenosy.

Video záznam Prezentace

Moderoval

Celým večerem vás provede náš šéf vývoje Petr Burian. S ním můžete probrat nejen vývoj v Livesportu, ale i další věci, které u nás děláme.

Petr Burian

Petr Burian

@PetrBurian

Petr je v Livesportu jeden ze služebně nejstarších. Už v roce 2007 nastoupil na pozici vedoucího vývoje a našim programátorům šéfuje dodnes. V prvních letech se zaměřoval na technologický rozvoj a výkonové optimalizace sítě FlashScore, vlajkové lodi firmy. Dnes se věnuje spíš řízení než programování - pomáhá kolegům s rozvojem a organizací týmů a projektů.

Program

Čtvrtek 21. listopadu

17:30Občerstvení a uvítání
18:00Datová analytika pro 130+ aplikací
(Antonín Kučera)
18:20Přestávka
18:40Se self-service BI do nekonečna - a ještě dál
( Radek "Duha" Doležal)
19:10Přestávka
19:30Jak vydolovat cenné informace z obyčejného textu
(Martin Pova)
19:50Zakončení
20:00Networking, pivo

Předchozí setkání

Podívejte se na videa z předchozích Livesport Talků

CSS a JS: co udělat s blokováním rychlosti webu?

Martin a Michal se podívají na dva nejproblematičtější zdroje blokující zobrazení webů. Proč je to u většiny webů velký problém? A jak to eliminovat?

Martin Michálek

Přednášet bude: Martin Michálek

Martin je specialista na CSS a rychlost načítání. Dělá školení ve firmách, píše blog Vzhůru dolů, píše taky knihy, vede komunitní akce Frontendisti.cz, ale nejraději je s dětmi v lese. A nedá dopustit na vietnamskou kuchyni

Michal Matuška

Přednášet bude: Michal Matuška

Michal je špičkový specialista na SVG, animace a JavaScript. Dělá konzultace a školení ve firmách i pro jednotlivé webové vývojáře. Technicky vede uznávané SUPERKODERS, kde se podílí na tvorbě frontendu pro největší české firmy. S kolegy také organizuje brněnskou komunitu Frontendisti.cz. A když mu to čas dovolí, hned vyráží cestovat nebo lyžovat.

Video záznam

React optimalizace: když je i milisekunda hodně

Tomáš vám představí proces, jak jsme optimalizovali web s Reactem. Od úplného začátku, včetně toho, kudy cesta nevedla, až po návrhy na budoucí zlepšení. Těšit se můžete na zajímavé tipy a triky, které ušetří váš čas při řešení optimalizace.

Tomáš Kupec

Přednášet bude: Tomáš Kupec

Tomáš se rád vrtá ve spoustě věcí a s radostí zkoumá, jak fungují. Nejčastěji si hraje na frontendu - když je každá změna hned vidět, jde mu to snadněji a tím pádem ho to víc baví. Osobně nejraději pasivně odpočívá u PS4, a doufá, že si tohle nepřečte jeho přítelkyně.

Video záznam

Starý vs nový kód: boj na dvou frontách

Radomír vám poví něco o okrajových tématech frontendu, o nichž se méně mluví, ale která nám při vývoji FlashScoru pomohla. Například nastíní, jak se stavíme k případům, kdy chceme udělat technologický krok vpřed, ale přitom si nemůžeme dovolit začít psát všechno na zelené louce. Povíme si něco o desktop-first přístupu, shame a shield.css, ale také o camelcase BEMu a SVG spritemapách.

Radomír Herman

Přednášet bude: Radomír Herman

“Harry” je v Livesportu téměř 6 let. Baví ho vymýšlet nová řešení pro starší části kódu, optimalizovat a automatizovat. Největší radost má, když po přepisu části projektu není výsledkem jen lepší zážitek pro uživatele, ale také pro kolegy, kteří se na vývoji podílí. Ve volném čase hraje rád Fortnite, čte sci-fi a fantasy, a nikdy si nenechá uniknout aktuality okolo SpaceX.

Video záznam

Crackování hesel

Na webu jsme každý den přihlášeni do řady služeb od různých poskytovatelů. Těm dáváme to skoro nejcennější - naše přístupová hesla. Jak jednoduché je dostat se k vašim heslům, když se o ně poskytovatel řádně nestará?

Michal Špaček

Přednášel Michal Špaček

@spazef0rze, Linkedin, Web

Michal Špaček vyvíjí webové aplikace a zajímá se o jejich bezpečnost. Pracoval ve společnostech Skype a Slevomat, dlouhodobě spolupracuje i s Livesportem. Poslední dekádu o webové bezpečnosti veřejně mluví na meetupech a konferencích v Česku i ve světě. Současným Michalovým projektem je Report URI - služba na zasílání bezpečnostních reportů přímo z prohlížeče.

Video záznam

Zlepšení zabezpečení hesel v praxi

Bezpečnost je v digitálním světě míra, ne vlastnost. A ta se časem mění. Ukážeme si, jak jsme postupovali, když jsme chtěli zvýšit míru zabezpečení hesel našich zaměstnanců i uživatelů všech našich produktů.

Petr Burian

Přednášel Petr Burian

@PetrBurian

Petr je v Livesportu jeden ze služebně nejstarších. Už v roce 2007 nastoupil na pozici vedoucího vývoje a našim programátorům šéfuje dodnes. V prvních letech se zaměřoval na technologický rozvoj a výkonové optimalizace sítě FlashScore, vlajkové lodi firmy. Dnes se věnuje spíš řízení než programování - pomáhá kolegům s rozvojem a organizací týmů a projektů.

Video záznam

Radosti a strasti se zavedením HTTPS do našich Android aplikací

V přednášce si ukážeme, jakým nástrahám jsme čelili při zapracování HTTPS do našich Android aplikací a jakým způsobem jsme se s nimi poprali, aby ani stará zařízení nepřišla zkrátka.

Jakub Veverka

Přednášel Jakub Veverka

Jakub je naším Android vývojářem od loňského roku, kdy dokončil vysokou školu. Pravidelně vyhledává a sleduje technologické novinky zejména ve světě obou majoritních mobilních platforem. Nezřídkakdy je na druhé straně barikády, tedy návštěvníkem meetupů a talků. Rád hraje florbal a hokej, baví ho cvičení a celkově zdravý životní styl.

Video záznam

Jak provozujeme produkční aplikace a služby

Naše weby a mobilní aplikace zná a každý měsíc používá spousta lidí (zhruba tolik, kolik jich dohromady žije v Polsku, Tunisku a Austrálii, když už o těchhle zemích bude řeč :). Aplikací ale máme mnohem víc, často jen pro naši potřebu - a bez spousty těch veřejnosti neznámých by naši vývojáři měli o dost komplikovanější život. Róbert bude mluvit o tom, co jsou to produkční aplikace a co přesně znamenají pro naši infrastrukturu a technologii. A taky prozradí, čím se produkční aplikace odlišují od těch ostatních z pohledu DevOps.

Róbert Vojčík

Přednášel Róbert Vojčík

Róbert se stará o servery Livesportu už od roku 2009, takže pamatuje doby, kdy jsme jich měli jen pár - dnes jich má pod palcem přes 400. Je velkým fanouškem automatizace a také autorem většiny admin toolů pro správu infrastruktury. Má rád silové sporty, atletiku a pořádné sci-fi.

Video záznam

Prosazení brandu FlashScore 3x jinak

Do roku 2006 téměř všichni internetoví uživatelé vyhledávající sportovní live výsledky zadávali do vyhledávače slovo "livescore". Livesport přišel se svým servisem pod globálním brandem FlashScore. Podívejte se, jak jsme sportovní fanoušky naučili vyhledávat "flashscore" ve třech hodně rozdílných zemích - v Polsku, Tunisku a Austrálii.

Mirek Macek

Přednášel Mirek Macek

Mirek přišel do Livesportu v roce 2010. Tehdy byly tím nejlepším marketingem SEO a schopnost ustát Penguina a Pandu - změny algoritmů Googlu. Jak rostl Livesport a jeho možnosti, rostl i Mirkův záběr v dalších oblastech digitálního marketingu.

Video záznam

Jak si tvoříme interní aplikace na míru

Yii2 framework, Api Platform, Docker, Kubernetes - jestli vás tyhle technologie zajímají, bude poslední přednáška přesně pro vás. Pepa bude - stejně jako Róbert - mluvit o aplikacích, které vyvíjíme pro vlastní potřeby. Místo samotných aplikací ale představí postupy a technologie, které nám pomáhají dotáhnout tyto projekty k dokonalosti.

Pepa Rybička

Přednášel Pepa Rybička

Pepa u nás pracuje jako full-stack vývojář a věnuje se zejména rozvoji interních systémů a nástrojů. Baví ho moderní technologie a snaží se je aplikovat, kde je to možné.

Video záznam

Pět technologií a žádný pohřeb aneb Jak testujeme komplexní kód, když mockování není odpověď

Našim mobilním uživatelům pošleme měsíčně miliardy notifikací. K tomu používáme víc technologií, a musíme si být jistí, že všechny dohromady fungují spolehlivě. Ukážeme vám, jak u nás dokážeme testovat různé technologie najednou a zároveň se vyhnout "flaky" testům.

Pavel Cvetler

Přednášel Pavel Cvetler

@PavelCvetler, Linkedin

Když Pavel přišel v roce 2011 do Livesportu, podílel se na vývoji FlashScore, vlajkové lodi firmy. V březnu 2013 rozjel vývoj FlashScore aplikace pro iOS a krátce nato i pro Android. Dnes vede kromě webového také mobilní tým, jehož aplikace si stáhlo už přes 50 milionů lidí.

Video záznam

Jak vytváříme produkt pro fanoušky z celého světa

V Česku jsme Livesport.cz, ale v zahraničí nás uživatelé znají pod jinými značkami. V Indii milují kriket a kabaddi, ve Finsku pesäpallo, v Nizozemsku šipky. Povíme si o tom, jak při vývoji novinek zohledňujeme lokální specifika a jak se nám daří přesvědčit sportovní fanoušky z nejrůznějších koutů světa, že jsme jejich domácí servis.

Jan Tomeš

Přednášel Jan Tomeš

Honza přišel do Livesportu v roce 2011 a v prvních dvou letech se věnoval především marketingu. Od roku 2013, kdy firma začala využívat metodiku Scrum, plní roli product ownera ve FlashScore týmu a zastřešuje vývoj novinek pro naše uživatele. Jeho srdcovky jsou Sparta a Kája Plíšková.

Video záznam

Pohled do zákulisí: jak vyvíjíme ve webovém týmu

Weby Livesportu navštěvuje dohromady přes 75 milionů uživatelů měsíčně. Podívejte se s námi za oponu, jak vypadá vývoj takového projektu. Kluci z našeho webového týmu vám přiblíží, co všechno obnáší vydat nějakou novinku nebo úpravu, a taky prozradí, s čím se při tom potýkají.

Lukáš Jeschke

Přednášel Lukáš Jeschke

Lukáš přišel do Livesportu minulý rok jako webový vývojář a podílí se na vývoji FlashScore. Protože je z Kladna, osud mu poslal do cesty hokej, kterému se Lukáš věnuje dodnes.

Lukáš Komárek

Přednášel Lukáš Komárek

Lukáš je v Livesportu od roku 2014, kdy přišel do FlashScore týmu. Za necelé čtyři roky u nás zažil úspěchy v pracovním i soukromém životě, jen titulu milovaného Arsenalu se nedočkal. Své břímě ale statečně nese dál.

Video záznam

Jak dáváme řád kurzovému chaosu

Weby Livesportu navštěvují měsíčně desítky milionů lidí, kteří u nás najdou výsledky, statistiky a spoustu dalších informací. Jednou z oblíbených funkcí je porovnávání kurzů různých sázkových kanceláří. Náš API tým sbírá data od téměř stovky stále se měnících zdrojů, které často chybují. Prozradíme vám, jak se s tím vypořádáváme - a taky jak vůbec dokážeme dostat data od zdroje až k našim uživatelům za několik sekund.

Karol Danko

Přednášel Karol Danko

@karoldanko

Karol vede náš API tým, který se na Livesport Talku představí. Je velkým propagátorem Node.js a rád ho používá všude, kde se dá.

Video záznam

Organizace projektů z pohledu product ownera

Když před jedenácti lety dva sportovní fandové zakládali Livesport, neřešili žádný agile. Chtěli prostě co nejrychleji vytvořit produkt, jaký si vysnili. Raketový růst návštěvnosti ale přinesl nové výzvy a řadu změn. Ukážeme si, jak jsme se posunuli od mikromanagementu k agilnímu vývoji, jakými metodikami jsme se inspirovali a jak jsme si je upravili.

Jan Tomeš

Přednášel Jan Tomeš

Honza přišel do Livesportu v roce 2011 a v prvních dvou letech se věnoval především marketingu. Od roku 2013, kdy firma začala využívat metodiku Scrum, plní roli product ownera ve FlashScore týmu a zastřešuje vývoj novinek pro naše uživatele. Jeho srdcovky jsou Sparta a Kája Plíšková.

Video záznam

HTTPS pro 1 milion spojení za sekundu

Co se musí stát, když přechod na HTTPS neznamená jen koupení certifikátu a změnu konfigurace webserveru? Ukážeme vám, jak jsme postupovali a jaké výzvy jsme řešili při přechodu populární sportovní služby na šifrovaný protokol.

Petr Burian

Přednášel Petr Burian

@PetrBurian

Petr je v Livesportu jeden ze služebně nejstarších. Už v roce 2007 nastoupil na pozici vedoucího vývoje a našim programátorům šéfuje dodnes. V prvních letech se zaměřoval na technologický rozvoj a výkonové optimalizace sítě FlashScore, vlajkové lodi firmy. Dnes se věnuje spíš řízení než programování - pomáhá kolegům s rozvojem a organizací týmů a projektů.

Video záznam

Build a deploy pipeline pro více než 130 našich aplikací

Náš mobilní tým pracuje s jednou codebase, ze které vyvíjí celkem 134 aplikací. To má svoje výhody i nevýhody, a šéf našeho projektu FlashScore se je všechny chystá popsat. Ukáže například, jak jedním kliknutím dokážeme vydat všechny aplikace. Podobně si i vy můžete výrazně zkrátit čas potřebný k vydání updatu.

Pavel Cvetler

Přednášel Pavel Cvetler

@PavelCvetler, Linkedin

Když Pavel přišel v roce 2011 do Livesportu, podílel se na vývoji FlashScore, vlajkové lodi firmy. V březnu 2013 začal vyvíjet FlashScore aplikaci pro iOS a krátce nato i pro Android. Dnes vede vedle webového také mobilní tým, jehož aplikace si za tři a půl roku stáhlo už přes 30 milionů lidí.

Video záznam

Z fragmentového pekla k MVP

V naší appce máme několik různých fragmentů. Jejich nastavení bylo vždy náročné a těžko testovatelné. Ukážeme si, jak jsme přidáním obecného fragmentu a MVP patternu dokázali zjednodušit vytváření nových featur a jak nám to umožnilo psát testovatelný kód.

Lukáš Vlk

Přednášel Lukáš Vlk

@lukisk

Lukáš pomáhá vyvíjet FlashScore od roku 2012 a před dvěma lety posílil náš mobilní tým. Má rád přehledný a testovatelný kód, a proto se snaží kromě přidávání nových featur vylepšovat původní codebase projektu.

Video záznam

Monitoring testu v Livesportu

Testy nám pomáhají vyvíjet stabilní a čistý kód. Co nám ale pomáhá udržovat testy ve stejně dobré kondici? Ukážeme vám, jak na to jdeme u nás.

Josef Rybička

Přednášel Jakub Dlouhý

@JakubDlouhy

Jakub přišel do Livesportu koncem roku 2012 jako webový vývojář. Stál u zrodu androidí verze FlashScore aplikace, které se nyní věnuje již čtvrtým rokem. Poučen zkušeností vnímá tdd a refaktoring jako řemeslo, které je třeba pilovat při každé příležitosti.

Video záznam

Jak škálujeme Node.js

S Node.js pracujeme už od verze 0.10. V produkci máme malé i velké služby - a hlavně na ty druhé se zaměříme.
Prozradíme tipy a triky, jak naše Node.js aplikace nasazujeme, škálujeme a připravujeme na vysoký výkon už při návrhu.

Karol Danko

Přednášel Karol Danko

@karoldanko

Karol vede náš API tým, který se na Livesport Talku představí. Je velkým propagátorem Node.js a rád ho používá všude, kde se dá.

Video záznam

Jak díky Node.js připravujeme data rychleji

Node.js používáme na malé i velké věci, od microservices se 100 řádky kódu až po naši největší službu - DCAPI.
Vysvětlíme vám, proč jsme pro interní API zvolili právě Node.js. Ukážeme taky, jaké nástroje a postupy nám umožnily postavit stabilní projekt s extrémně rychlou odezvou.

Martin Zadražil

Přednášel Martin Zadražil

Martin se z PHP programátora stal plnokrevným Node.js vývojářem. Řeší u nás hlavně interní API a nástroje postavené na Node.js.

Video záznam

Jak Node.js urychluje vývoj našich interních nástrojů

Při práci používáme několik vlastních toolů, které nás neustále posouvají dopředu.
Ukážeme, proč jsme si pro ně zvolili Node.js, jak nám Node.js urychluje práci a jak do našeho vývojového procesu zapadá Docker.

Josef Rybička

Přednášel Josef Rybička

@josefrybicka

Pepa u nás vyvíjí řadu interních nástrojů, které programuje v různých jazycích včetně JavaScriptu/Node.js. Jeho specializací je přeměna staré codebase na moderní dev stack.

Video záznam

Jak testujeme 133 aplikací

Náš mobilní tým má sedm lidí. Livesport má dohromady 133 aplikací. Vyvíjet v takovém (ne)poměru takový počet aplikací v jedné code base a zachovat si dobré psychické zdraví můžeme jen díky propracovanému systému testování. Na úvod Livesport Talku bych vám rád představil Djanga: mimořádně užitečnou kombinaci hardwaru a softwaru, která automaticky provádí unit, integrační i UI testy všech aplikací. Proběhne i praktická ukázka Djanga v akci!

Pavel Cvetler

Přednášel Pavel Cvetler

@PavelCvetler, Linkedin

Když Pavel přišel před pěti lety do Livesportu, podílel se stejně jako ostatní developeři na vývoji FlashScoru, vlajkové lodi firmy. V březnu 2013 začal vyvíjet FlashScore aplikaci pro iOS a krátce nato i pro Android. Dnes vede mobilní tým, jehož aplikace si za necelé tři roky stáhlo už přes 20 milionů lidí.

Video záznam

Od PHP vývojáře k mobilnímu

Přednáška stručně popíše, jak může vypadat přerod z PHP vývojáře nesnášejícího Apple a jeho produkty na full time iOS developera. Lehce se také dotkne některých úskalí spojených s udržováním Xcode projektu obsahujícího téměř 50 aplikačních targetů a postupného přechodu na jazyk Swift.

Pavel Cvetler

Přednášel Jan Hnízdil

Linkedin

Honza se v Livesportu podílí na vývoji mobilních iOS aplikací z řady FlashScore. Ve firmě začínal jako webový vývojář pracující hlavně s PHP a JavaScriptem. Následně přešel do vývoje už rozjeté iOS aplikace, kde se všechno musel naučit - sám i s pomocí kolegů.

Video záznam
 

Místo

Aspira Business Centre

Konferenční sál v přízemí
Bucharova 2928/14a
Praha 5, Nové Butovice

1 min chůze ze stanice metra Nové Butovice

Ukázat mapu

O Livesportu

Naším posláním je přinášet milovníkům sportu všechny důležité momenty z více než 35 sportů v nejkratším možném čase. Jsme hrdí na to, že Livesport je ryze česká a nezávislá firma. Všechna real-time data získáváme, zpracováváme a šíříme vlastními silami s pomocí našich lidí a špičkových technologií. Díky tomu jsme skutečným lídrem na poli sportovních informací.

Livesport
90+ mil.
uživatelů měsíčně
75+ mil.
stažení našich aplikací
35+  
sportů
Více o livesportu

Registrace

Akce již proběhla.

Informace uvedené na tomto webu se týkají skupiny Livesport tvořené společnostmi Livesport s.r.o. a Livesport Media Ltd.
Livesport s.r.o. zajišťuje programování, sběr dat, vývoj webových stránek, aplikací a souvisejících produktů i služeb pro Livesport Media Ltd, která webové stránky, aplikace a další produkty provozuje a obchoduje.